Золотовалютні резерви України досягнули історичного рекорду. Як цьому допомогла підтримка США та ЄС і що далі

Золотовалютні резерви України досягнули історичного рекорду. Як цьому допомогла підтримка США та ЄС і що далі - INFBusiness

Золотовалютні резерви України вперше в історії перевищили показник $40 млрд і за прогнозами зростатимуть і далі. Як це сталось під час масштабної війни та для чого Україна може використати ці гроші.

Головні матеріали Forbes Ukraine у розсилці від digital шеф-редактора Віктора Кіщака. Раз на тиждень на вашій пошті.

Дякуємо за підписку Підписатися

Другий місяць поспіль золотовалютні резерви України оновлюють рекорди за часи незалежності. За підсумками липня резерви становили $41,7 млрд. Це на $2,7 млрд більше, ніж за підсумками теж рекордного червня.

Причина – у війні. Західні партнери підтримують Україну фінансово, покриваючи близько половини бюджетних витрат. Ця допомога надходить у валюті, що допомагає накопичувати резерви.

«Це подушка безпеки на майбутнє, причому не тільки в разі негативних сценаріїв, а й у разі позитивних», – каже фінансовий аналітик групи ICU Михайло Демків.

Чому в умовах війни міжнародні резерви України б’ють рекорди (і, дуже ймовірно, це продовжуватиметься)?

Позитивні прогнози щодо резервів

На початку повномасштабного вторгнення міжнародна підтримка України була несистемною, тож у липні 2022 року резерви досягли найнижчого (принаймні поки) рівня за час війни – $22,4 млрд.

Разом зі збільшенням фінансової допомоги партнерів цей показник також почав збільшуватись. Відтоді прогнози як Нацбанку, так і аналітиків із недержавного сектору щодо резервів тільки покращувались. Якщо в жовтні 2022-го регулятор прогнозував на кінець цього року $21,7 млрд, то у січні 2023-го – вже $27 млрд, у квітні – $34,5 млрд, а в останньому, липневому прогнозі – $38,3 млрд.

І цей прогноз є фактично найконсервативнішим на ринку, решта економістів очікує ще більшого.

Найбільша подушка безпеки в історії. Золотовалютні резерви України сягнули рекорду у $41,7 млрд. Як це можливо під час війни та що дає економіці?  /Фото 1

Причина зростання резервів – гроші західних партнерів. Вони фінансують дефіцит бюджету, а чисті витрати у валюті в України менші, тож різниця іде в резерви, каже Демків з ICU.

Наприклад, у липні НБУ продав на валютному ринку $1,86 млрд, а на обслуговування та погашення держборгу в іноземній валюті пішло $394,6 млн. Натомість від партнерів Україна отримала в липні грантів та пільгових кредитів на $5,3 млрд.

Загалом цього року Україна отримала вже $28 млрд від партнерів. Зростання резервів відбувалося майже кожного місяця.

Найбільша подушка безпеки в історії. Золотовалютні резерви України сягнули рекорду у $41,7 млрд. Як це можливо під час війни та що дає економіці?  /Фото 2

Чи зростатимуть резерви до кінця року ще? НБУ прогнозує зменшення. Нацбанк, вочевидь, вважає, що імпорт зростатиме, до того ж регулятор планує послаблювати валютні обмеження, зазначає Демків з ICU.

Він вважає, що НБУ свідомо дотримується консервативних прогнозів. ICU очікує $44 млрд за підсумками цього року та $49 млрд за підсумками 2024-го. «Ми вважаємо, що більшість обмежень на валютному ринку зберігатимуться, допомога партнерів надходитиме, а безпекові ризики продовжать існувати», – каже Демків.

Головний ризик – зменшення надходжень від партнерів. Наприклад, цьогоріч ключовою невизначеністю є питання, чи виділить Конгрес США фінансову допомогу Україні в IV кварталі, каже головний менеджер з макроекономічного аналізу Райффайзен Банку Сергій Колодій. У разі позитивного рішення «Райф» планує переглянути свій прогноз по резервах з $41,5 млрд до $45 млрд, додає він.

Що дає високий рівень золотовалютних резервів

Резерви – це подушка безпеки для економіки на випадки у майбутньому, коли або зменшиться допомога від партнерів, або збільшиться імпорт, зазначають Демків з ICU та економіст Центру економічної стратегії (ЦЕС) Максим Самойлюк.

Просідання резервів зазвичай стається під час криз, зазначає Демків. Історичний графік українських резервів це також добре демонструє.

«У 2003–2004 роках гроші заходили в країну. Далі був відтік (криза 2009 року. – Forbes). Потім після виборів 2010-го був розворот, плюс Євро-2012, коли Україна залучала гроші на зовнішніх ринках, – згадує Демків. – Після того резерви просто витрачались на підтримку курсу 7,99 грн/$. А у 2015-му ми дійшли до нижньої позначки. Це дуже наочний графік».

Найбільша подушка безпеки в історії. Золотовалютні резерви України сягнули рекорду у $41,7 млрд. Як це можливо під час війни та що дає економіці?  /Фото 3

Зокрема, завдяки високому рівню резервів НБУ поступово знімає валютні обмеження, введені на початку війни. «Це позитивний сигнал, до того ж у майбутньому Нацбанк зможе повернутись до плаваючого курсу гривні», – каже Демків.

Чи значний запас міцності зараз накопичила України? Подушка безпеки становить еквівалент 5,6 місяця майбутнього імпорту країни. За міжнародними стандартами прийнятним є рівень у три місяці. «Якщо резерви зменшуються до рівня менш ніж три місяці імпорту, ринки вже починають хвилюватись, – зазначає Демків. – 5,6 – це хороший показник».

Зіграти свою роль як подушки безпеки резерви можуть і за позитивного для України сценарію – в разі завершення активної фази війни і початку відновлення. Під час відбудови значно зросте імпорт, тож великі резерви також стануть, вказує Демків.

Чи може бути негатив від високого рівня резервів? Опитані аналітики цього не бачать. Єдиний, хоч і дуже гіпотетичний сценарій – це може демотивувати деяких партнерів підтримувати Україну у тих же обсягах, припускає Демків. «Захід також допомагає багатьом африканським країнам, – каже він. – Тож вони можуть сказати: в України вже й без того великі резерви, допомагайте нам більше, а їм менше».

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *