Протести фермерів у Європі: чи загрожують вони кризою ЄС та новими проблемами для України

Протести фермерів у Європі: чи загрожують вони кризою ЄС та новими проблемами для України

Протести фермерів у Європі: чи загрожують вони кризою ЄС та новими проблемами для України - INFBusiness

Фото: REUTERS

У Європі почалися масові протести фермерів. Німеччина, Франція, Італія, Польща, Румунія охоплені акціями виробників аграрної продукції. І хоча причина протестів у цих країнах є різною, але за сукупністю вони можуть серйозно дестабілізувати обстановку в Європі та нашкодити Україні.

Поляки виступають проти українського зерна

У Польщі 24 січня розпочинається загальнонаціональний протест фермерів із вимогами щодо захисту їхнього бізнесу від імпорту з третіх країн, зокрема України.

Так, фермери планують вийти на дороги міст і сіл зі своїми тракторами у 150 місцях на всій території країни. Вимога – зупинити розширення безмитного імпорту сільгосппродукції з України та інших країн за межами ЄС.

Основною вимогою фермерів є зупинення “безконтрольного імпорту сільськогосподарської продукції з України та інших країн за межами ЄС, які не дотримуються європейських стандартів”.

“Фермери зазначають, що пропуск агропродовольчої продукції з країн поза ЄС на європейський ринок без будь-яких правил вкрай безвідповідальний з боку Європейської комісії і становить загрозу для польських фермерів”, – пише видання.

Вони не планують блокувати дороги надовго, а лише зібратися на видних місцях, щоби привернути увагу. Також фермери вимагають вийти із програми Green Deal (“Зелений шлях”).

Протести фермерів у Європі: чи загрожують вони кризою ЄС та новими проблемами для України - INFBusiness

Протести фермерів у Європі: чи загрожують вони кризою ЄС та новими проблемами для України - INFBusiness

Простести фермерів у Польщі. Фото: twitter.com/EKOlodziejczak_

Французи та німці мають претензії до своєї влади

З вечора 18 січня у Франції спалахнули протести селян по всій країні. Представники Союзу фермерів Франції звинувачують свій уряд у зниженні їх доходів та зростання витрат на виконання європейської екологічної програми Green Deal (“Зелений шлях”). У ЄС хочуть знизити кількість вуглекислого газу в атмосфері і мають намір відмовитися від викопного палива (вугілля, нафти, газу), а це все вимагає додаткових витрат і призводить до збитків фермерів, які користуються бензином, дизелем.

Екологічне законодавство, яке проштовхує Брюссель, якраз і є основою протестів фермерів по всьому ЄС останніми місяцями, чи то в Нідерландах, Франції чи Німеччині.

Крім цього, французькі фермери також вимагають збільшення зарплат і закупівельних цін, продовження пільгових цін на дизель для сільськогосподарського транспорту, заборону на раптові перевірки з боку контролюючих органів, а також вирішити такі важливі питання, як велика доступність водних ресурсів та скасування заборон на засоби захисту рослин без надання альтернативи.

У багатьох містах Німеччини, включно з столицею, пройшли акції протесту фермерів, які вимагають від уряду зберегти субсидії, які зараз діють. Протести почалися у відповідь на плани уряду скоротити субсидії для аграріїв у рамках пакету заходів, спрямованих на заповнення 17-мільярдної дірки у бюджеті на 2024 рік. Фермери ще у грудні розпочали протести.

Демонстрації відбулися у Берліні, Кельні, Магдебурзі, Бремені, а також на землях Нижня Саксонія та Тюрінгія. У Берліні протестувальники з’їхалися зі своїми тракторами до Бранденбурзьких воріт.

Протести фермерів у Європі: чи загрожують вони кризою ЄС та новими проблемами для України - INFBusiness

Протести фермерів у Європі: чи загрожують вони кризою ЄС та новими проблемами для України - INFBusiness

Протест фермерів у Німеччині. Фото: REUTERS

Винні – українські агробарони

Подібні протести в Європі, особливо в Польщі, нічого хорошого Україні не дадуть. Київ може втратити значну частину прибутку через неможливість експортувати свою сільськогосподарську продукцію до країн Європи. Що ж до акцій протестів фермерів в інших країнах Європи, то вони через свою масштабність можуть відвернути увагу урядів цих країн від допомоги нашій країні.

Експерт-міжнародник Тарас Загородній вважає, що шкода для України від цих процесів у Європі очевидна. Бо, зрештою, Польща та інші країни закриють свій ринок для нашої сільгосппродукції.

– Проблема – в українській примітивній економіці, де купка агробаронів хоче заробляти багато грошей, продаючи дешево зерно до Європи і тим самим сварить нас із Євросоюзом. Тобто ми маємо дробити ці агрохолдинги, – вважає він.

– А вся структура сільського господарства в Європі побудована так, що там у центрі уваги перебуває фермер. Уряди цих країн підтримують зайнятість на селі і не дають великим корпораціям знищувати село. Головне завдання – це продовольча безпека, а її якраз і забезпечує фермер. Тому що коли немає їжі, люди починають нервувати, і це закінчується погано для будь-якого уряду. Тож, зрештою, всі ці протести можуть закінчитися для України сумно. Особливо, якщо буде перекрито доступ нашої сільгосппродукції до Європи. Поляки такої можливості не приховують, – пояснює Тарас Загородній.

А протести в інших країнах, за його словами, взаємопов’язані між собою. Чому французькі та німецькі фермери вимагають субсидій? Щоб захиститись від нашої дешевої сільгосппродукції. І уряди всіх цих країн захищатимуть своїх фермерів і підуть на поступки їм.

Источник: kp.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *