Схеми та скрутки можуть довести «Цитрус» до банкрутства: що відбувається з відомою мережею магазинів електроніки

03.06.2024 - цитрус

Автор

Анастасія Чебрець

12/07/2024 10:40

Мережа магазинів електроніки «Цитрус» переживає не найкращі часи. Тільки за останній час ключові юридичні особи, що входять в групу компаній, програли декілька судів на суму більше 1 млрд гривень. Ці рішення є результатом корпоративного спору, який тягнеться з весни 2020 року. З іншого боку протягом всього часу існування «Цитрус» був частим фігурантом новин про контрабанду, можливі сірі схеми та ухилення він сплати податків. 

У матеріалі нижче читайте, що відбувається з відомою мережею.

«Цитрус» є відомим ритейлером електроніки, який бере свій початок з 2000-х років. У 2007-му був запущений однойменний інтернет-магазин. Станом на 2024 рік мережа налічує 71 фізичну точку продажу і є офіційним постачальником техніки Apple та Xiaomi в Україну.

Але за цією сухою статистикою криється доволі складна система управління, яка полягає у постійній реєстрації нових юридичних осіб, які керують різними видами діяльності – від імпорту до оренди.

Головною компанією, яка об’єднує групу «Цитрус» зараз, є Акціонерне товариство «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Стюарт», бенефіціаром якого є один із засновників мережі Григорій Топал. «Стюарт» був створений лише у 2020 році, а до цього «Цитрус» був розпорошений між десятком фірм, які загрузли у судовій тяганині.

Першочергово бізнес-партнером Григорія Топала виступав Дмитро Зінченко. В одному зі своїх інтерв’ю останній підтвердив, що «Цитрус» – це клубок різних юридичних осіб.

У 2021 році Зінченко, через конфлікт з Топалом, продав свою частку 50% в компанії «ЗТ-Інвест» бізнесмену Геннадію Корбану. Саме цій фірмі належали права на бренд «Цитрус» та інші, які входять в групу. Топал заявляє, що угода відбулась незаконно і суди з цього приводу тривають до сьогодні.

Згідно з даними реєстрів, правами на торгову марку «Цитрус» з 2013 по 2022 рік володіла саме «ЗТ-Інвест». Правом на ТМ «Citrus» вона володіє до грудня 2026 року.

На сайті «Цитрусу» можна знайти повідомлення про те, що ««ЗТ-Інвест», як і «Цетрейдінг» та «Гаджет Трейдінг» не входять і ніколи не входили до акціонерного товариства «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Стюарт», який об’єднує в собі групу компаній «Цитрус». От тільки той же «ЗТ-Інвест», наприклад, був створений у 2004 році Григорієм Топалом і Дмитром Зінченком, що як мінімум є підтвердженням того, що фірма має безпосереднє відношення до «Цитруса».

03.06.2024 - цитрус

За період 2019-2021 років основною компанією, яка вела комерційну діяльність «Цитрусу», була ТОВ «Смарт гаджет». Зараз же основа бізнесу – це ТОВ «Цетехно». Обидві фірми фігурують у судовому рішенні щодо ухилення від сплати податків.

В ході слідства вдалося з’ясувати, що тільки протягом липня-жовтня 2019 року «Смарт гаджет» ухилилась від сплати податків на суму майже 13,4 млн гривень. При чому співробітники податкової виявили одразу низку компаній, що задіяні у схемі ухилення, податкові накладні яких реєструються з однієї ІР-адреси. А саме: ТОВ «Цетехно», ТОВ «Смарт Гаджет», ТОВ «Гаджет Трейдінг», ТОВ «Цетрейдінг».

«Впродовж 2019 року ТОВ «Смарт гаджет» здійснює ввезення мобільних телефонів та електронної техніки по заниженим цінам та з приховуванням від контролюючих органів реальної кількості та вартості ввезеного товару шляхом підробки необхідних для розмитнення документів з подальшою реалізацією в мережі магазинів та інтернет-сайтів Citrus. Надалі ввезена продукція реалізовується на підконтрольні підприємства, а саме ТОВ «Цетехно», ТОВ «Гаджет Трейдінг», ТОВ «Цетрейдінг», які в свою чергу документально відображають реалізацію в адресу підконтрольних фізичних осіб-підприємців в кількості 60 осіб, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, за ціною яка у декілька разів менша від реальної вартості реалізованих товарів, що дозволяє приховувати реальні обсяги прибутку», – говориться у судовому документі.

Окремо зазначається, що згадані підконтрольні 60 ФОПів подають податкову звітність з однієї ІР-адреси, як і «Цетехно», «Смарт гаджет», «Гаджет трейдінг» та «Цетрейдінг».

03.06.2024 - цитрус

Виходячи з вищенаведеної інформації можна однозначно зробити висновок, що всі згадані фірми є ланцюжком однієї групи «Цитрус». І навіть якщо на офіційному сайті говориться, що це не так, по суті це є просто обманом.

Про те, що «Цитрус» торгує технікою через ФОПи, чим намагається ухилитися від сплати податків, розповідавжурналіст Євген Плінський ще у 2018 році. Зокрема, він провів експеримент: купив в мережі мобільний телефон і в отриманих від кур’єра документах не побачив фіскального чеку, а заміть нього – роздруківки від ФОПу. Що є прямим порушенням податкового законодавства.

В грудні 2019 року, за даними видання “Цензор.нет”, провадження про торгівлю «Цитрусом» товарів через 60 підконтрольних ФОПів було закрите. Але джерела повідомляли, що справою зацікавилось Державне бюро розслідувань, яке хоч і повільно, проте «розслідує, як завдяки корупційним зв’язкам вдалося домогтися закриття».

За період, коли «Цитрус» ділять Григорій Топал та Геннадій Корбан, ситуація погіршується ще й тим, що підконтрольні першому фірми почали програвати суди на шалені суми. Так, тільки в травні 2024 року з’явилось два рішення суду.

В одному з них за поданням «Гаджет трейдінг» (підконтрольна Корбану, – Ред.) суд постановив стягнути з «Цетехно» (підконтрольна Топалу, – Ред.) суму заборгованості у розмірі 981 млн гривень. З них 587 мільйонів самого боргу, 318 мільйонів за рахунок інфляції і 75 мільйонів – нарахованих відсотків річних.

03.06.2024 - цитрус

В іншому судовому рішенні, прийнятому весною 2024 року, говориться про стягнення з фонду «Стюарт» 400 млн гривень на користь того ж «Гаджет трейдінгу». Варто нагадати, що саме фонд «Стюарт» Григорій Топал називає головною компанією, яка керує «Цитрусом».

03.06.2024 - цитрус

В сумі тільки ці два рішення зобов’язують компанії Топала виплатити близько 1,3 млрд гривень заборгованості.

І це при тому, що згадана фірма «Гаджет трейдінг» перебуває у стані банкрутства. Відносно неї веде розслідування Бюро економічної безпеки в рамках провадження №72024101400000002 за ознаками ухилення від сплати податків у особливо великих розмірах. Мова йде про 575 мільйонів гривень.

Всі ці маніпуляції з реєстрацією та перереєстрацією компаній, які «Цитрус» веде від початку свого існування, не можуть не викликати підозр у податкової. А додаткові докази того, що окрім підконтрольних фірм «Цитрус» ще з ФОПами грається, складаються в один пазл – ухилення від сплати податків у великих розмірах.

От тільки якщо «Цитрус» збанкрутує в результаті накопичення боргів, то незрозуміло, хто буде відповідати за недоплачені в бюджет України податкові мільйони.

Автор: Олена Добродій

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *