Галеристка Заболотна звинуватила благодійний фонд дружини голови Нацбанку Людмили Пишної у зникненні мільйона гривень

На благодійні аукціони, що проводились під брендом Art Ukraine Gallery Людмила Пишна та її чоловік голова НБУ Андрій Пишний запрошували особистих друзів і бізнес-партнерів родини — дві третини гостей були саме від них. Про це заявила галеристка Наталя Заболотна в інтервʼю “Фразі“.

Банкіри та бізнесмени брали участь у “тихих аукціонах”. До прикладу, банкір Сергій Тігіпко тільки за один лот — гітару заплатив 15 тисяч доларів у еквіваленті (близько 600 тис. грн).

“Її ексклюзивно до благодійного аукціону я замовила у нашого відомого митця Анатолія Криволапа як 100% благодійний лот, а гітара була нам подарована виробником з Білої Церкви, який створює гітари переважно на експорт”, — пояснила Заболотна.

За її словами, усі кошти надходили до благодійного фонду Людмили Пишної “Відчуй”.

“Це була її наполеглива умова. Я подумала: “Що тут такого? Тим паче в неї велика команда, яка цим займається. Ми зібрали 4,5 мільйона гривень. З цієї суми 3,5 мільйона пішли на облаштування трьох реабілітаційних кабінетів у поліклініці “Охматдит”. Це кабінети, пов’язані з післяопераційною реабілітацією, кабінет для перевірки слуху, та для післяопераційного відновлення немовлят. Вони були вкрай необхідні для “Охматдиту”. А от куди подівся ще 1 мільйон гривень — мені ніхто так і не відзвітував. Як і про решту коштів, які вірогідно надходили на БФ”, — зазначила вона.

Заболотна вважає, що її прибрали з цього проєкту як незручного свідка, адже певні “донати” були від друзів Пишних поза аукціону.

“Я лише здогадувалася, що вони робили якісь внески. Напевно, саме тому мене й усунули, скажімо так. На мою думку, вони прибрали мене як свідка. Ймовірно, щоб я не контролювала рух коштів і не запитувала про людей, які приходили на аукціони. Тільки зараз, коли пазл склався, я розумію, що це, схоже, була добре продумана багатовекторна операція з рейдерського захоплення створеного мною галерейного простору. І в цьому Людмилі, як мені стало відомо з відкритих джерел, нібито допоміг її чоловік, напевно скориставшись своїм високим службовим становищем”, — заявила Наталя Заболотна.

Нагадаємо, раніше екскерівниця “Мистецького арсеналу” та засновниця галереї сучасного мистецтва Art Ukraine Gallery Наталя Заболотна звинуватила дружину голови Національного банку України Людмилу Пишну у рейдерстві.

“Коли ми починали, вона сказала, що нічого не розуміє в галерейному бізнесі. Але звісно, не проти заробляти з нього. Єдине, що вона пообіцяла — приводити людей, друзів і партнерів родини, щоб вони купували мистецтво. Це й була її головна задача. А все інше — мої обов’язки. Я вважаю, що Пишна вчинила замах на рейдерство. Вона, як на мою думку, підступно привласнила собі мою мистецьку справу, напевно, бажаючи одноосібно володіти галерейним простором, який я створила в розпал війни як соціально-відповідальний бізнес-кейс. Як це ще назвати? Вона, схоже — загарбниця, такий собі “путін у спідниці”: Пишна, я вважаю, загарбала мою справу в час її розквіту й нині використовує всі мої напрацювання, просто замінивши назву галереї. В тому ж просторі за напрацьованими мною матрицями”, — заявила Заболотна.

Картковий будинок по-українськи, або Як голова Нацбанку Андрій Пишний перетворив благодійність на бізнес

Якби Френк Андервуд працював у Києві, його сценарій виглядав би так: голова Нацбанку запрошує банкірів і фінансистів на благодійний аукціон своєї дружини. Вони щедро викладають сотні тисяч доларів за картини, спеціальні лоти та «особливі» вечері, знаючи, що ці витрати – інвестиція в майбутнє. Бо хто відмовить меценату, який так вчасно підтримав «добру справу»?

У серіалі House of Cards схожий механізм використовував лобіст Ремі Дентон, який представляв інтереси великої нафтової компанії. Він робив величезні пожертви у фонд дружини Френка, Клер Андервуд, що займався соціальними проєктами. Це дозволяло йому тримати доступ до найвпливовішої людини у Вашингтоні. Коли ж компанія потребувала підтримки, Френк «випадково» ухвалював потрібні рішення в Конгресі, не залишаючи жодних юридичних зачіпок для розслідування.

В Україні ж роль конгресмена виконує сам очільник Нацбанку, а фінансові акули приходять до його дружини не просто заради мистецтва. Вони купують доступ, вплив і рішення, які вартують значно більше, ніж лоти на аукціоні.

Чи це благодійність? Чи це новий рівень політичної корупції? І головне – чи вистачить комусь сміливості розслідувати цей голівудський сценарій?

Шукайте жінку

В Україні вже кілька тижнів не вщухає скандал навколо дружини голови НБУ Людмили Пишної. Співзасновниця Art Ukraine Gallery Наталія Заболотна звинувачує Пишну в рейдерстві та натякає на те, що не усі гроші, зібрані на благодійність дійшли до адресатів. Людмила Пишна у відповідь вже повідомила, що йде до суду захищати свою репутацію. Нагадаємо, з квітня 2023 року Заболотна та Пишна на сторінках галереї в соцмережах представлялись співзасновницями проєкту, разом реалізовували благодійні проєкти. Залишилось багато фотографій із цих аукціонів з Наталею Заболотною, Людмилою Пишною та чинним головою НБУ Андрієм Пишним, який особисто брав участь у майже усіх подіях.  Його роль в цих аукціонах лишилася б непоміченою, якби між собою не посварились жінки. В ході обміну взаємними звинуваченнями виявилося, що у цьому тандемі заболотна відповідала за картинку, а родина Пишних за платоспроможних та статусних гостей. Нагадаємо, спільний проєкт засновниці Art Ukraine Gallery, президентки «Фонду гуманітарного розвитку України» Наталії Заболотної та співзасновниці та ГО «Відчуй» Людмили Пишної розпочав свою роботу у «Домосфері» у травні 2023 року та спеціалізувався на проведенні «тихих аукціонів». На аукціонах були присутні українські банкіри і бізнесмени, а за інформацією джерел Андрій Пишний особисто запрошував учасників банківського ринку на аукціони, неодноразово саме в цей період в цих банках проходили перевірки НБУ.

Тихий лобізм

В ході роздмухування скандалу Наталя Заболотна заявила, що за майже два роки існування галереї ними було зібрано 4,5 млн. грн., проте на благолійність фонд «Відчуй» спрямував лише 3,5 млн. грн. Проте навиіть цифра у 4,5 млн грн видається заниженою, адже сама Заболотна у інтервю стверджує, що лише один лот – гітара – був придбаний Сергієм Тігіпко за 15 тисяч доларів (еквівалент 600 тис грн), а таких лотів були десятки, а іноді – сотні. Так, у травні 2023 року Вечірній Київ писав, що виставлено 300 робіт сучасних митців на тихий акукціон. Зрозуміло, що не всі вони могли продатися і не кожний лот купували за 600 тисяч, проте коли лише один лот складає шосту частину усіх надходжень за два роки – виникають питання.

При цьому, концентрація гостей, дотичних до фінансового ринку, дуже показова. Оскільки аукціони були «тихі», учасники не афішувалися, але дехто з них все ж таки потрапив на фото колег. Зокрема, той самий власник Універсал Банку Сергій Тігіпко був помічений на цих заходах кілька разів. А на аукціоні на початку грудня 2023 року, де він придбав собі гітару за 15 тисяч доларів був прямо «зірковий склад» – ведучим вечора був бізнесмен Гарік Корогодський, який нібито придбав собі обпалені купюри «Гроші війни», а на фото із лотами помічені співвласник monobank Олег Гороховський, власник інвест-компанії Dragon Capital Томаш Фіала та нардеп-бізнесмен Сергій Тарута.

Колишній народний депутат Борислав Береза заявив, що через участь у таких аукціонах банкіри здобували лояльність очільника НБУ Андрія Пишного. 

«Це був успішний бізнес. Ми памʼятаємо навіть таке: «Тигипко з вагітною дружиною прийшли на річницю Art Ukraine Gallery». Люди туди ходили. Більше того, це вже я почув від банківського середовища – туди ходили банкіри, тому що всі знали, що в цій галереї є Пишний, і тому, купуючи там картини, приймаючи участь в аукціонах, налагоджували стосунки з головою Нацбанку. Для лобістської середи це нормальна історія. До речі, такі історії є і на Заході, тут ніхто нікого не дивує. Всі, з ким я спілкувався підтвердили – так, банкіри приходили, купували для того, щоб налагодити з ним стосунки, підтримували благодійні проєкти, бо всі знали, хто стоїть за фасадом. Всі розуміли, що Ви (Наталя Заболотна) – це мозок, але позаду стоять представники родини Пишних», – заявив Береза.

Ми в середині лютого звернулися за коментарями щодо участі у аукціонах до Сергія Тігіпка та Олега Гороховського, проте на даний момент коментарів від них не надійшло.

Щодо участі Олега Гороховського у аукціонах писали ще у серпні 2024 року, припускаючи, що його активна благодійна діяльність допомогла йому уникнути значного оподаткування.

«Михайло Рогальський, в інтерв’ю виданню Forbes   заявив що прибуток monobank в 2023 році становив 9 млрд грн. На фоні цієї цифри 1 млрд грн податків виглядає як ухиляння від сплати цих самих податків. І це значно більше за суму прибутку, яку офіційно показав Універсал банк (1.9 млрд грн)». Банківський нагляд свідомо не помічає прибутки деяких банків, а їхні власники «віддячують» за це участю у благодійних аукціонах, що організовує дружина голови НБУ Людмила Пишна. Пам’ятаєте, як наприкінці року парламент ухвалив закон, яким зобовязав банки сплатити 50% за надприбутки по депозитним сертифікатам? Слідкуйте за датами:

12.2023 Людмила Пишна «у вузькому колі» проводить аукціон, де дуже великі ставки роблять власник «Універсал банку» Сергій Тігіпко та співвласник monobank Олег Гороховський. 1.01.2024 «Універсал банк» звітує, що витрати банку на відрахування у резерви зросли до 2.5 млрд грн з 44 млн. грн у листопаді 2023. Цей трюк із зростанням резервів допоміг занизити відрахування до бюджету до 1.25 млрд грн.», —зазначається у розслідуванні.

11.2023 ВР ухвалює закон

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *