
Після міжнародних санкцій російська економіка стабілізується, ба більше, може повернутися
до довоєнного рівня уже наступного року. Експерти зазначають, що цього може й не статися — розповідаємо чому.
Як пише Bloomberg, посилаючись на заяву російського прем’єра Михайла Мушустіна, за перше півріччя російська економіка зросла на 1,5%. Другий квартал приніс росіянам збільшення витрат приблизно на 4,6%. До того ж за останніми оцінками російського ВВП, є свідчення того, що їхня економіка зростала чотири квартали поспіль після спаду більш ніж на 4% рік тому.
“Збільшення витрат на оборону призвело до зростання промислового виробництва, в той час як споживчий попит набирає обертів на тлі збільшення витрат на соціальну підтримку і підвищення заробітної плати”, – пише видання.
До всього, минулого тижня путін підписав закон, що підвищує призовний вік до 30 років і забороняє чоловікам залишати країну після отримання електронного повідомлення про призов на військову службу. А це, на думку експертів, може завадити рф відновити економіку.
“Нестача робочої сили у зв’язку із відправленням все більшої кількості добровольців на війну посилює труднощі Росії. Це може призвести до переходу до більш вибіркових заходів щодо набору людей, відсутність яких не буде настільки гостро відчуватися на робочому місці”, – передає видання.
Водночас російська валюта також поки знаходиться не у виграшній позиції. Після ослаблення майже на 25% з початку року нинішній курс наближається до 100 рублів за долар. Глава центрального банку рф Ельвіра Набіулліна поклала провину за це головним чином на погіршення умов зовнішньої торгівлі і зниження доходів від експорту – внаслідок введених санкційних обмежень на продаж енергоресурсів Росією, і стелі цін на нафту.
Раніше, Bloomberg прогнозував, що економіка росії через війну втратить 190 млрд доларів до 2026 року. А The Wall Street Journal стверджував, що російська економіка починає руйнуватися.
Чому санкції не зупинили Путіна?
На сьогоднішній день Російська Федерація є найбільш підданою санкціям країною у світі. Понад 40 країн ввели фінансові, торговельні та персональні санкції проти неї, від США та ЄС до Південної Кореї, Швейцарії та Албанії. Заходи санкцій включають заморожування валютних резервів Росії, конфіскацію яхт та нерухомості багатих росіян, відключення державних банків від світової фінансової системи, відмову від закупівлі нафти та вугілля в Росії, заборону продажу обладнання, технологій та предметів розкоші.
Однак Кремль вдалося підготуватися до санкцій і уникнути грубих помилок у своїй економічній політиці, що пояснює “злет” відсотків у російській економіці на сьогодні.
Ще однією можливою причиною є поступове введення санкцій. Експерти зауважують, що Кремль може фінансувати дефіцит бюджету кілька років вперед. Крім того, майже половина російських олігархів співпрацюють з Путіним у справі збройних конфліктів. В списку навіть тих, хто виступав проти війни.
Нагадаємо, що США продовжують вводити нові санкції проти Росії. Європейський Союз вводить санкції проти Білорусі. У чорний список США включені російські кораблі, підприємства та наукові установи. У список ЄС потрапили переважно посадовці режиму диктатора Олександра Лукашенка, які брали участь у насильстві під час протестів. У відповідних списках також фігурують різні особи, компанії та організації.
Українська економіка у 2023 році стикається з витратами на безпеку та оборону, які перевищують 1 трильйон гривень. Внаслідок цього, виникає прогноз на спад розвитку економіки та зростання фіскального тиску для забезпечення потреб сектору оборони. Бізнесу важко розвиватися, оскільки виробництво концентрується навколо військово-промислового комплексу. Це дозволяє прогнозувати “тіньову” економіку в Україні.