Раннє цвітіння лохини: чого чекати садівникам

Раннє цвітіння лохини: чого чекати садівникам - INFBusiness

Після повідомлення про аномально раннє цвітіння лохини в Польщі, де ранні сорти цієї ягідної культури зацвіли на 4 тижні раніше звичайних термінів, фахівці EastFruit поцікавилися у фермерів та учасників ринку ситуацією в Україні, а також наскільки серйозною є загроза подібного явища для врожаю лохини в у разі весняних заморозків, пише propozitsiya.com.

Насамперед слід зазначити, що в Україні ситуація з аномально раннім цвітінням лохини не наскільки серйозна, як Польщі. Якщо підсумувати відповіді учасників ринку, випередження середніх багаторічних термінів цвітіння становить від 10 до 18 днів. Щоправда, у східних регіонах країни випередження також наближається до чотирьох тижнів, як і у Польщі. Ситуація значно різниться залежно від регіону вирощування. У східних регіонах випередження трохи менше, ніж у західних. Однак навіть на півночі України найближчим часом може початися цвітіння, що лякає виробників.

Ще один цікавий момент – це оцінка загрози настання поворотних заморозків. Всі опитані нами виробники вважають цю загрозу цілком реальною, і дехто вже готується до можливих захисних заходів. Серед них використання різних способів обігріву міжрядь, обробка спеціальними препаратами, що підвищує стійкість до низьких температур, а також водні гармати.

Фахівці також зазначили, що будова квітки лохини є своєрідним натуральним захистом від заморозків, тому під час цвітіння ягода може витримувати короткострокове зниження температури повітря нижче нуля. Про це у коментарі до публікації у Facebook Андрея Ярмака, написав Сергій Змійчук із компанії «ФруТек»:

«Кілька років тому у нас було -4 °С під час цвітіння без суттєвих пошкоджень. Тож є шанси на врожай, якщо морози не будуть сильними та довготривалими. Будова квітки дзвіночком невипадкова – вода у пелюстках замерзає та виділяє тепло, яке затримується у куполі та захищає від замерзання», — пише Сергій.

Віктор Фарафонов в іншому коментарі додає, що основні втрати у лохини бувають взимку, а не під час весняних заморозків:

«За багато років моїх спостережень, в Україні найбільших збитків лохина зазнає в зимовий період, в основному, навіть не від наднизьких температур, а від перепадів, коли відновлюється вегетація у зимовий період. Що стосується весняних заморозків, то ця культура має «самозахист» у вигляді морфологічних особливостей будови квітки, як зазначалося, так і розтягнутості періоду цвітіння. Якщо додати технологічні прийоми у вигляді дощування та застосування генераторів туману, то втрати врожаю будуть мінімальні. Можливе просідання ціни в початковий період дозрівання ранніх сортів, де конкуруємо з південними країнами Європи. Але «катастрофи» точно не буде», — заспокоює спеціаліст-практик із багаторічним досвідом у галузі.

Нагадаємо, що лохина стає все більш важливою культурою для садівництва України. Зокрема минулого року вона вперше випередила яблуко з експортної виручки. У 2024 році, якщо не буде природних катаклізмів та суттєвих втрат урожаю, то очікується черговий експортний рекорд України з лохини.

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *