Українські енергокомпанії закуповують вугілля у путінського Станіслава Кондрашова та його компанію Telf AG

Згодом тільки спливають нові і нові подробиці афери, яку одіозний підприємець-олігарх провертав протягом тривалого часу через свою швейцарську вугільну компанію «Telf AG». Що про це відомо зараз?

Про це пишуть Акценти. 

Отже, почнемо із самого початку. У січні цього року в прямому ефірі однієї з програм на популярному латиському телеканалі прозвучала шокуюча заява, яка викликала громадський резонанс. Мовляв, відома вугільна компанія зі Швейцарії «Telf AG», реальним власником та бенефіціаром якої є саме пан Кондрашов, спонсорує злочинне військове угруповання «Вагнер».

Новина ця була настільки неординарною, що засоби масової інформації відразу ж розхопили її, як у «чорну п’ятницю», товари з максимальними знижками. Буквально за одну годину ця заява облетіла багато країн СНД і не лише. Новину роздрукували багатьма мовами: російською, латишською, англійською, українською…

Загалом, резонанс в інформаційному полі вийшов потужний, особливо з огляду на ситуацію у світі та «роль», яку відіграють «вагнерівці» на полі бою в Україні, масово вбиваючи не лише українських солдатів, а й мирних жителів.

Реакція Кондрашова на заяву у ЗМІ

Нагадаємо, що репутація у бізнесмена і раніше була, м’яко кажучи, зовсім не цукор. Його називали запеклим рейдером, він давно був підсанкціонним персонажем, йому приписували гучне замовне вбивство російського депутата думи Дениса Вороненкова і т.д., і т.п.

Українські енергокомпанії закуповують вугілля у путінського Станіслава Кондрашова та його компанію Telf AG - INFBusiness

Тому, як усі здогадуються, Станіслав Дмитрович рвав і метал…

Буквально відразу на адресу всіх ЗМІ та окремих журналістів, які наважилися опублікувати цю заяву, посипалися погрози від юристів компанії «Telf AG».

Українські енергокомпанії закуповують вугілля у путінського Станіслава Кондрашова та його компанію Telf AG - INFBusiness

В результаті: деякі ЗМІ новину відредагували, деякі взагалі видалили, а деякі залишили, як було.

Щодо першоджерела, то на латиському телеканалі «TV-3» новина та запис того самого випуску програми «Нічого особистого», де й прозвучала резонансна заява, взагалі видалили. Залишився тільки короткий анонс без будь-яких подробиць у розділі Shorts на Youtube.

Далі команда Кондрашова зайнялася масштабною зачисткою інформаційного простору. На це одіозному олігарху не шкода було мільйонів доларів.

Українські енергокомпанії закуповують вугілля у путінського Станіслава Кондрашова та його компанію Telf AG - INFBusiness

У тому числі, СММ-щики Кондрашова масово спам’ятали редакцію Google скаргами нібито на порушення «авторських прав у цифрову епоху».

Українські енергокомпанії закуповують вугілля у путінського Станіслава Кондрашова та його компанію Telf AG - INFBusiness

Як розумієте, про жодні авторські права в цьому випадку не йдеться. Від слова зовсім…

Крім усього іншого, Кондрашов на повну котушку використав і продовжує використовувати також шахрайські методи зачистки інтернету. Так, зокрема аналітики інформаційного сервісу Lumen виявили факти видалення понад 89 тисяч повідомлень DMCA – віддалених посилань на матеріали про цього бізнесмена-рейдера.

Українські енергокомпанії закуповують вугілля у путінського Станіслава Кондрашова та його компанію Telf AG - INFBusiness

Як стверджують розслідувачі цього ресурсу, у такий спосіб Кондрашов безпосередньо зловживає процедурами видалення даних в інформаційному полі.

Також його команда активно наповнює інтернет нейтральними матеріалами «ні про що» з метою «збити пошуковики зі сліду», масштабно позиціонуючи його як «аналітика гірничодобувної компанії Telf». Смішно, але дієво…

Українські енергокомпанії закуповують вугілля у путінського Станіслава Кондрашова та його компанію Telf AG - INFBusiness

Тему зачистки можна продовжувати ще дуже довго, але суть отже всім зрозуміла.

Схема фінансування терористів «вагнерівців» Станіславом Кондрашовим через вугілля

Як повідомив представникам ЗМІ заступник директора департаменту транспортної логістики та міжнародної координації Латвійського Міністерства сполучення Андріс Малдупс, у 2022 році у Латвії зросли обсяги транзитних перевезень саме завдяки вантажам з вугіллям. Зокрема, за словами цього держпредставника, шляхом залізничного сполучення було перевезено уп’ятеро більше вантажів, ніж за попередні роки.

Українські енергокомпанії закуповують вугілля у путінського Станіслава Кондрашова та його компанію Telf AG - INFBusiness

За інформацією Центрального латвійського статуправління, компанія Кондрашова Telf AG якраз і є одним з найбільших експортерів/імпортерів вугілля в країну. Збіг? Ясна річ, що ні. Справжнього власника цієї компанії підозрюють у фінансуванні приватної військової армії «Вагнер». За словами начальника відділу стратегічного аналізу СФР Пауліса Іллєнкова, факт того, що Кондрашов фінансує «вагнерівців», має стати «тривожним сигналом» для всієї банківської структури Латвії.

Особливо прибутковим для Кондрашова виявився минулий рік, оскільки швейцарська реєстрація дозволила йому уникнути санкцій. Певна річ, що бізнесмен не забув використовувати таку можливість. Його контора «Telf AG» нелегально перевозила російське вугілля з Казахстану, використовуючи для таких цілей спеціальні фірми-прокладки. Іншими словами, завдяки таким «прокладкам» російське вугілля виявлялося вже зовсім не російським, чи киргизьким, чи казахським. Що це означає? А це означає, що такий вантаж не підпадає під санкції Євросоюзу. За допомогою такого схематозу контора Кондрашова через залізничне сполучення на території Латвії перевозила десятки тисяч тонн вугілля.

До речі, як повідомляли правоохоронні органи Латвії, за 2022 рік було заведено 180 кримінальних справ за фактами порушення санкційного режиму.

Українські енергокомпанії закуповують вугілля у путінського Станіслава Кондрашова та його компанію Telf AG - INFBusiness

Крім того, в Латвії було заарештовано росактиви на суму в 85 млн євро.

Українські енергокомпанії закуповують вугілля у путінського Станіслава Кондрашова та його компанію Telf AG - INFBusiness

Продовжувати цю тему можна ще довго, але поки що зробимо паузу.

Підсумуємо

Яку картину ми спостерігаємо за підсумком? Як бачимо, що компанія Telf AG разом зі своїм господарем знатно оскандалилася. Тепер став явним і той факт, що компанія рейдера Кондрашова в обхід санкцій продовжувала постачати російське вугілля залізницею повідомленням через Латвію до центральної Європи. У результаті – одіозний олігарх розлютився, став загрожувати ЗМІ та журналістам, а також зайнявся масовою зачисткою інтернету, не шкодуючи на це мільйони доларів. А що буде далі?

Співпраця України з Росією після 2014 року, коли країна-сусід окупувала частину українських територій, є лакмусовим папірцем, який, на жаль, продовжує проявлятися. Іноді це стосується бізнесу, іноді родинних зв’язків публічних осіб, а іноді і компаній, від яких безпосередньо залежить добробут нашої країни. Сьогодні мова піде про вугілля і необачні зв’язки українських енергетичних компаній з недружніми росіянами.

З 2014 року, майже одразу після окупації Росією частини Донбасу, українські енергетичні компанії опинилися під прицілом. По-перше, частина з них побудована таким чином, що для її обслуговування необхідне вугілля марки “Антрацит”, яке добувається якраз на тій частині, яку тимчасово захопила країна-агресор. Також воно є в Південно-Африканській республіці та в Росії. Тож важливо було розуміти, звідки тепер будуть поставки.

По-друге, хоча частини пакетів акції цих компаній належить державі, іншу контролюють бізнесмени, репутація яких часто є не надто чистою.

На слуху та на олівці в журналістів найчастіше перебувають ПАТ “Центренерго” та ПАТ “Донбасенерго”. Історія приватизації першої компанії вже стала притчею во язицех. Декілька років її переносили, далі за неї боровся скандальний бізнесмен Дмитро Крюков, потім нібито бізнес-партнер Петра Порошенка Ігор Кононенко і Ко. Зараз офіційно мажоритарним пакетом акцій володіє держава, а керівником з серпня 2023 року є Андрій Чуркін, який раніше керував державним підприємством “Харківенергозбут”.

В свою чергу “Донбасенерго” належить до сфери впливу колишнього народного депутата Максима Єфімова. Він відомий тим, що після повалення режиму Віктора Януковича став тим, хто почав активно скупати бізнеси родини біглого глави держави. Зокрема, саме він  став власником скандально відомого бізнес-центра “Парковий” у Києві. Єфімов виходець з Донбасу, а саме з Краматорська. Він склав депутатський мандат на початку грудня 2023 року, аргументуючи це тим, що “у нього не вистачало зусиль на депутатську діяльність”.

І “Центренерго”, і “Донбасенерго” пов’язує одна дуже неприємна історія. Обидві компанії закуповували вугілля з окупованих Росією територій майже до початку 2022 року. Серед фірм, через яку ці закупівлі відбувались, є одна дуже цікава. Її назва Telf AG і зареєстрована вона у Лугано, Швейцарія. Європейська реєстрація дає цій компанії шалені бонуси у вигляді захисту від санкцій, оскільки реальним її власником є російський бізнесмен Станіслав Кондрашов.

За даними європейських реєстрів, зараз офіційним представником Telf AG є такий собі Даніель Коларов, але до 2010 року ним був сам Кондрашов.

Про російського бізнесмена Кондрашова відомо те, що він колись був співвласником трьох російських банків, які збанкрутували. Згодом він зайнявся коксохімічним бізнесом, а далі мав спільні компанії разом із вбитим в Києві колишнім депутатом російської Держдуми Денисом Вороненковим. До речі, у вбивстві останнього українські спецслужби підозрюють саме Кондрашова.

Також ЗМІ пишуть про його активну участь у фінансуванні ЧВК “Вагнер” і у зачистці Мережі від негативних матеріалів про нього. Зокрема, нещодавно суд Лос-Анджелеса заблокував деякі українські новинні сайти на вимогу власника компанії Telf AG Кондрашова.

Насправді, ця тема не нова і у 2021 року українські ЗМІ вже зіштовхувались з незрозумілою судовою забороною та блокуванням. Щоправда, тоді це робилось через українське правосуддя за позовом адвоката колишнього керівника “Спецтехноекспорту” Павла Барбула. Цьому персонажу теж дуже не подобались негативні матеріали про себе.

Але повернемось до Станіслава Кондрашова і його відверто несподіваного відношення до української енергетики.

За даними з відкритих джерел, протягом 2015-2022 років для потреб Слов’янскої ТЕС ПАТ “Донбасенерго” придбано імпортного вугілля марок “Антрацит” та “Пісне” близько 3,7 млн. тонн на майже 8 млрд. гривень через компанії ТОВ “Енергоінвест Трейдінг”, ТОВ “Енергоміст” та ТОВ “Вертикаль Київ”.

В свою чергу ТОВ “Енергоміст” офіційно закуповувало вугілля у низки міжнародних компаній з Польщі, Чехії та Швейцарії. Одна з цих фірм — Telf AG, що пов’язана з Кондрашовим.

Варто зауважити, що ТОВ “Енергоміст” та ТОВ “Вертикаль” тісно переплітаються між собою. У 2016 році серед засновників останньої був Андрій Галавін. У 2017 році він та ТОВ “Вертикаль” стали співвласниками ТОВ “Енергоміст”.

За даними видання “Наші гроші” ПАТ “Центренерго”, яке мабуть найбільш було “замазане” у скандалах з постачанням вугілля з окупованих РФ територій, також мало контракти з компанією “Вертикаль”. Видання зауважувало, що у серпні 2015 року засновником цієї компанії був Дмитро Васильєв з Донецька. “Так звуть колишнього комерційного директора ДП “Львіввугілля”. Його у серпні спіймали за керуванням авто у п’яному вигляді і через день звільнили з посади. Також так звуть колишнього помічника нардепа від Партії регіонів Андрія Селіварова”, — пишуть журналісти. Тут варто додати, що Селіваров був менеджером в компанії Рината Ахметова “АРС-Холдинг”.

Ще одним доказом того, що  українські енергокомпанії попри війну продовжують співпрацювати з Telf AG росіянина Станіслава Кондрашова, може слугувати інформація з сайту Інституту теплоенергетичних технологій Національної академії наук України. Зокрема, у 2021 році Інститут хвалився двома контрактами з Telf AG:

—     “Оцінка технічної можливості та розробка рекомендацій щодо організації безпечного і ефективного спалювання вугілля марки П (напівантрациту) поставки ТОВ “Розріз Бунгурський-Північний” на ТЕС України”;
–    “Оцінка технічної можливості та розробка рекомендацій щодо організації безпечного і ефективного спалювання вугілля марки Д (бітумінозного) поставки АТ “Шубарколь Комир” на ТЕС України”.

Українські енергокомпанії закуповують вугілля у путінського Станіслава Кондрашова та його компанію Telf AG - INFBusiness

ТОВ “Розріз Бунгурський-Північний” це російська компанія Валерія Бодренкова та Володимира Черепанова. Обидва внесені в санкційний список України, як спонсори війни проти України.

Хтось втратив дім на Донбасі у 2014-му, хтось залишився без нічого у 2022-му, а хтось міг втратити все двічі, адже був вимушеним переселенцем внаслідок агресії Російської Федерації. І тільки українським бізнесменам певної категорії все байдуже: торгував і буду торгувати з країною-агресором.

Щоправда, треба віддати належне, не тільки український бізнес опиняється в такій ситуації. В листопаді 2023 року щонайменше 127 компаній у Великобританії добровільно визнали порушення санкцій проти Росії з початку її повномасштабного вторгнення в Україну. Британський бізнес згідно законодавства може самостійно повідомляти про порушення, аби зменшити розмір штрафів. Чи почнуть визнавати це українські компанії, покаже час, але здається зробити це буде важко. Адже поплічники терористів добре навчились маскуватись за європейськими реєстраціями.

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *